VIDEO | Nebunie în Premier League! City cîştigă titlul cu două goluri în PRELUNGIRI!

Final incredibil de campionat în Premier League! Manchester City cîştigă titlul în Anglia după un meci nebun. “Cetăţenii” erau conduşi pînă în minutul 92 cu 1-2 de QPR, dar a reuşit să întoarcă rezultatul şi să încheie sezonul pe primul loc.

Fanii lui City nu vor uita niciodată ultima etapă a sezonului 2011/2012. Echipa lor era la egalitate de puncte cu rivalii de la United şi avea nevoie de un succes pentru a fi siguri de titlu. “Diavolii roşii” încheiaseră conturile meciului cu Sunderland încă din minutul 20, cînd Rooney a marcat unicul gol al partidei.

Pe City of Manchester Stadium lucrurile stăteau însă cu totul altfel. Zabaleta a deschis scorul în minutul 39, dar Djibril Cisse a redus la tăcere publicul, egalînd în debutul primei reprize. QPR a detonat bomba în minutul 65. În numai zece jucători, oaspeţii au punctat pe contraatac prin Mackie. Titlul părea mai departe ca niciodată de echipa lui Roberto Mancini.

Finalul a fost însă de infarct. Cinci minute de prelungiri care au durat o eternitate pentru suporterii lui City. Dzeko a readus speranţa în minutul 90+2, iar stadionul a erupt două minute mai tîrziu. Mario Balotelli, copilul teribil al Italiei, a reuşit o pasă genială din cădere, l-a lăsat singur pe Aguero, care n-a irosit ocazia. 3-2 pentru Manchester City, care cîştigă din nou campionatul după 44 de ani, al treilea din palmares.

Fără să aibă un meci jucat în acest sezon de Premier League, Costel Pantilimon sărbătoreşte şi el primul trofeu din carieră alături de Manchester City.

Sunderland – Manchester Utd 0-1 (Rooney 20 – VIDEO)
Manchester City – Queens Park Rangers 3-2 (Zabaleta 39 – VIDEO, Dzeko 90+2 – VIDEO, Aguero90+4 / Cisse 48 – VIDEO, Mackie 65 – VIDEO)
Chelsea – Blackburn 2-1 (Terry 31 – VIDEO, Meireles 34 / Yakubu 60)
Everton – Newcastle 3-1 (Pienaar 16 – VIDEO, Jelavic 27, Heitinga 65 / Hibbert-ag 72)
Norwich – Aston Villa 2-0 (Holt 9, Jackson 22)
Stoke – Bolton 2-2 (Walters 13 – VIDEO, 77 / M. Davies 39 – VIDEO, K. Davies 42 – VIDEO)
Swansea – Liverpool 1-0 (Graham 86)
Tottenham – Fulham 2-0 (Adebayor 2 – VIDEO, Defoe 63)
West Brom – Arsenal 2-3 (S. Long 12 – VIDEO, Dorrans 15 – VIDEO /Benayoun 4 – VIDEO, Santos 30 – VIDEO, Koscielny 55)
Wigan – Wolverhampton 3-2 (Di Santo 12, Boyce 14, 79 / Jarvis 9, Fletcher 86)