International

VIDEO | Arsenal – Manchester City 0-2. Victorie după 37 de ani pe terenul “tunarilor”

Manchester City a câștigat cu scorul de 2-0 pe terenul lui Arsenal, în cel mai tare joc disputat la Londra în etapa a 22-a din Premier League.

Aceasta este prima victorie a “cetățenilor” pe terenul lui Arsenal, după mai bine de 37 de ani! Ultimul succes data din octombrie 1975 (3-2) și fusese obținut pe Highbury. Golurile au fost marcate de James Milner (min. 21) și Edin Dzeko (min. 32).

Jocul a început echilibrat, dar în minutul al nouălea s-a animat brusc, odată cu penalty-ul comis de Laurent Koscielny, care a fost și eliminat. Edin Dzeko, cel faultat, și-a asumat și executarea loviturii de la 11 metri, însă portarul Szczesny a apărat cu mult noroc.

Jocul s-a înclinat către poarta lui Arsenal, care în minutul 21 a primit gol pe fondul unei stări de visare, din partea lui James Milner, care a punctat cu un șut de toată frumusețea. Edin Dzeko și-a luat revanșa în minutul 32 pentru penalty-ul ratat, punctând lejer, cu latul, după un șut respins în față de goalkeeper-ul “tunarilor”. Elevii lui Arsene Wenger au apărut și ei timid în preajma porții campioanei, însă nu au reușit să îi pună mari probleme lui Joe Hart.

La reluare, ocaziile au continuat la poarta gazdelor, care au replicat abia după minutul 60. Arbitrul Mike Dean a restabilit egalitatea numerică pe gazon în minutul 75, când l-a eliminat discutabil pe căpitanul lui City, Vincent Kompany, considerând că acesta a intrat cu ambele picioare înainte asupra lui Jack Wilshere. Jocul s-a echilibrat, dar Arsenal nu a reușit să perforeze poarta oaspeților. În minutul 90, cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Theo Walcott, al cărui șut a fost respins din fața porții goale de către noul intrat Joleon Lescott.

Cu această victorie, City face 48 de puncte (golaveraj 43-19) și rămâne la șapte în spatele liderului Manchester United, care tot duminică a câștigat cu 2-1 contra lui Liverpool. De partea cealaltă, Arsenal se menține pe poziția a șasea, cu 34 de puncte (golaveraj 40 – 24).

sursa text: digisport.ro