Sport

Universitatea Craiova a terminat la egalitate meciul cu FC Botoșani

Universitatea Craiova a terminat la egalitate meciul disputat împotriva formației FC Botoșani, pe Stadionul „Ion Oblemenco”, scor 0-0.

Partida din etapa a 13-a a SuperLigii avea o favorită clară. Craiova avea nevoie de o victorie pentru a se apropia la 3 puncte de liderul Universitatea Cluj, în timp ce FC Botoșani începea runda pe ultima poziție.

Universitatea Craiova – FC Botoșani 0-0, în etapa #13 din SuperLiga

În minutul 8 a avut loc un moment special în memoria lui Ilie Balaci. Pe 21 octombrie se împlinesc 6 ani de la decesul celui care era alintat „Minunea Blondă”.

Prima mare ocazie le-a aparținut oaspeților, în minutul 16. Popescu a respins în bară la șutul lui Florescu, iar apoi l-a blocat pe Chică-Roșă.

Gruparea din Bănie a răspuns în minutul 29: Friday a pasat greșit în spate, Mitriță i-a luat fața lui Sadiku și a scăpat singur spre poartă, dar a tras mult pe lângă.

Universitatea Craiova a cerut un penalty în minutul 36, după o cădere în careu a lui Baiaram, însă arbitrul Ionuț Coza a lăsat jocul să continue.

Botoșani a avut o ocazie uriașă în minutul 65. Ondenga s-a aflat față în față cu Popescu, dar nu a reușit să-l învingă pe portar.

În urma acestui rezultat, trupa lui Constantin Gâlcă a acumulat 21 de puncte și se află pe locul 2, în timp ce formația lui Liviu Ciobotariu a adunat 12 puncte și a urcat pe locul 15 (are de jucat și o restanță cu FCSB).

Universitatea Craiova rămâne cu o singură victorie în ultimele 7 etape. A mai înregistrat 4 remize și 2 înfrângeri.