SPORT | Victorie “la frontiera” pentru botosaneni in fata moldovenilor – FOTO

Poliţiştii de frontieră botoşăneni i-au învins la fotbal (scor 3-2) pe colegii lor modoveni în uvertura Zilei Poliţiei de Frontieră care se sărbătoreşte în data de 24 iulie. Delegaţia română a fost condusă de Cezar Hrişcă, şeful Serviciul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Botoşani.

Meciul de fotbal a avut loc sâmbătă pe terenul de fotbal al comunei Rădăuţi Prut, nucleul echipei românilor fiind format din poliţişti dărăbăneni, căpitanul gazdelor fiind Ion Gucianu. După numai un minut de joc, subcomisarul Marius Gavrilescu, şeful SPF Rădăuţi Prut, înalţă un balon spre poarta moldovenilor, iar mingea poposeşte în vinclul porţii oaspeţilor. Moldoveanul Igor Sîrbu este aproape de a le strica sărbătoarea românilor, marcând două goluri, unul mai frumos ca altul până la finalul primei reprize. Oaspeţii iau meciul foarte în serios şi chiar îl apostrofează pe tuşierul Dorin Afloroaie reproşîndu-i arbitrului că „nu ia sama” la poziţiile în afara jocului ale românilor. Centralul Costel Boteanu fluieră finalul primei reprize, iar moldovenii au intrat în avantaj la cabine.

Un „dinamovist” a trecut frontiera terenului de fotbal

În a doua repriză oaspeţii reduc turaţia motoarelor, iar botoşănenii pun presiune pe careul moldovenilor. În minutul 65, Cătălin Apetrea egalează scorul şi se părea că meciul se va termina la egalitate, ca majoritatea amicalelor cu caracter aniversar, dar în ultimul minut de joc Cătălin Uruioc marchează golul victoriei românilor.

Un câine le-a testat vigilenţa poliţiştilor de frontieră şi a vameşilor prezenţi la meci şi a pătruns în teren pentru câteva momente, dar a fost îndepărtat repede de agentul Cezar Bejinariu, goalkeeperul românilor numindu-l pe patruped „dinamovist” . Primarul comunei Păltiniş, Costel Romanescu, a adus la finalul partidei „trofeul” Bergenbier celor prezenţi. „Cu ocazia Zilei Poliţiei de Frontieră doresc colegilor mei multă sănătate şi împliniri profesionale, şi ţin să mulţumesc tuturor instituţiilor cu ajutorul cărora ne-am îndeplinit misiunile specifice” a declarat pentru Darabaneni.ro, subcomisarul Constantin Rugină, şeful SPF Darabani.

APASA AICI SI VEZI MAI MULTE FOTOGRAFII!