ImportantInternationalSport

SPORT | Surpriza preliminariilor s-a produs aseara. Rezultatele inregistrate si clasamentele grupelor

“Etapa” internaţională a furnizat o primă mare surpriză. Spania, campioana europeană en titre, a fost învinsă surprinzător de Slovacia, cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, la Zilina. Slovacia a deschis scorul prin Juraj Kucka (17), ibericii au restabilit pentru scurt timp egalitatea, graţie golului reuşit de Paco Alcacer (83), dar Miroslav Stoch a marcat golul victoriei echipei gazdă în minutul 87. Doar 9.800 de spectatori au asistat la acest succes.

În alt meci, Lituania a dispus cu 1-0 de Estonia, prin golul lui Saulius Mikoliunas (76), din pasa lui Deivydas Matulevicius, atacantul echipei Pandurii. Matulevicius a fost schimbat în minutul 90 cu Ricardas Beniusis, în timp ce Giedrius Arlauskis, portarul Stelei, a evoluat tot meciul la gazde.

Macedonia a obţinut o victorie in extremis cu Luxemburg, 3-2, graţie unui gol marcat în prelungiri, Ucraina s-a impus cu 2-0 în Belarus, în timp ce Elveţia a pierdut al doilea meci consecutiv, 0-1 cu Slovenia. Muntenegru a fost ţinută în şah, la Vaduz, de Liechtenstein (0-0), iar Suedia şi Rusia au încheiat nedecis, 1-1. Mai jos, marcatorii serii de 9 octombrie.

Rezultatele și programul meciurilor din preliminariile EURO 2016:

JOI, 9 OCTOMBRIE

Grupa C

Belarus – Ucraina 0-2 DETALII
Au marcat: Martynovich (82 – autogol), Sydorchuk (90)

Macedonia – Luxemburg 3-2
Au marcat: Trajkovski (20), Jahovic (60 – penalty), Abdurahimi (90) / Bensi (39), Turpel (44)

Slovacia – Spania 2-1 DETALII
Au marcat: Kucka (17), Stoch (87) / Alcacer (82)

CLASAMENTUL

Grupa E

Anglia – San Marino 5-0 DETALII
Au marcat: Jagielka (25), Rooney (43 – penalty și 78), Welbeck (49), Townsend (72)

Lituania – Estonia 1-0
Au marcat: Mikolaiunas (76)

Slovenia – Elveţia 1-0
Au marcat: M. Novakovic (79 – penalty)