InternationalSport

SPORT | Sevilla – Benfica e finala Europa League din acest an. Valencia, eliminată din competiţie în minutul 94

Benfica are o nouă şansă să scape de “blestemul Guttman” după ce au pierdut ultimele 7 finale europene jucate. Vezi aici întreaga poveste

Finala Europa League de pe 14 mai se va juca între Benfica şi Sevilla pe Juventus Stadium.

Portughezii au reuşit să reziste pe terenul lui Juve şi au obţinut remiza care îi duce în finală, chiar dacă au jucat în 10 oameni ultimele 20 de minute.

Valencia a fost la un pas de o nouă revenire miraculoasă după cea din “sferturi” cu FC Basel. “Liliecii” aveau de remontat scorul de 2-0 de la Sevilla şi nu prea le dădea nimeni şanse. Valencia a făcut din nou o partidă magică şi a reuşit să conducă cu 3-0. Sevilla s-a calificat în minutul 94 prin M’Bia şi va juca din nou finala.

Sevilla a cîştigat de 2 ori în istorie Cupa UEFA, în anii 2006 şi 2007. În anul 2006, Sevilla s-a impus cu 4-0 în finala cu Middlesbrough, Un an mai tîrziu, andaluzii au trecut cu 3-1 la penaltiuri de Espanyol după 2-2 în timpul regulamentar.

De cealaltă parte, Benfica joacă a doua finală consecutivă în Europa League după cea pierdută anul trecut cu Chelsea, scor 1-2. Benfica  a pierdut ultimele 7 finale europene jucate din anul 1962 şi pînă acum. Dintre ele, 5  finale de Cupa Campionilor Europeni, o finală de Cupa UEFA în 1983 cu Anderlecht şi o finală de Europa League în 2013. Benfica mai are o semifinală jucată în Europa League în anul 2011, cînd a fost eliminată de Braga.