InternationalSport

SPORT | Rezultatele inregistrate in preliminariile CE si clasamentele grupelor

Campioana mondială en titre, Germania, a scăpat printre degete victoria în faţa Irlandei, cu care a terminat la egalitate, 1-1, marţi seara, la Gelsenkirchen, în preliminariile EURO 2016, după un gol marcat de insulari în prelungiri.

John O’Shea a înscris în minutul 90+4, după ce Nationalmannschaft deschisese scorul prin Toni Kroos (71). Germania venea după un eşec răsunător în Polonia (0-2) şi ocupă doar locul 4 în grupă. Polonia, performera etapei trecute, a fost ţinută în şah de Scoţia, 2-2, meci în care fundaşul Stelei, Lukasz Szukala, a fost integralist la gazde.

Cristiano Ronaldo a adus primele puncte Portugaliei, prin autogolul provocat în min. 90+5 al meciului cu Danemarca, de la Copenhaga (1-0). Partida Serbia – Albania a fost abandonată în urma unui scandal general, iar Ungaria a învins Insulele Feroe în grupa României, scor 1-0.

Grupa D

Germania – Irlanda 1-1
Au marcat: Kroos (71) / O’Shea (90)

Polonia – Scoţia 2-2
Au marcat: Maczynski (12), Milik (76) / Maloney (18), Naismith (57)

Gibraltar – Georgia 0-3
Au marcat:
Gelashvili (9), Okriashvili (19), Kankava (69)

CLASAMENTUL

Grupa E

San Marino – Elveţia 0-4
Au marcat:
Seferovic (10 și 24), Dzemaili (30), Shaqiri (79)

LUNI, 13 OCTOMBRIE

Reprezentativa de fotbal a Olandei, medaliată cu bronz la Cupa Mondială din Brazilia, continuă prestaţiile catastrofale din acest debut de campanie pentru Euro 2016, printr-un nou eşec, 0-2 cu Islanda, luni seara, la Reykjavik.

Gylfi Sigurdsson a marcat ambele goluri ale insularilor (10 – penalty, 42), care conduc în clasament cu maximum de puncte, la fel ca şi Cehia (4-2 în Kazahstan), în timp ce Olanda este pe locul trei doar, cu trei puncte.

Bosnia şi Belgia au terminat nedecis, 1-1, la Zenica, iar Italia a învins Malta la limită, în deplasare, cu 1-0, într-un meci în care arbitrul Ovidiu Haţegan a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă.

Mijlocaşul de origine franceză Vincent Laban (Astra Giurgiu) a marcat golul echipei Ciprului, învinsă în deplasare cu 2-1 de Ţara Galilor, liderul Grupei B. Israelul s-a impus cu 4-1 în Andorra, meci arbitrat de Cristian Balaj, în care Damari a reuşit un hat-trick. Croaţia a reuşit scorul zilei, 6-0 cu Azerbaidjan.

Grupa A

Kazahstan – Cehia 2-4
Au marcat: Logvinenko (84 și 90+3) / Dockal (13), Lafata (44), Krejci (56), Necid (88)

Islanda – Olanda 2-0
Au marcat: Sigurdsson (10 și 42 – penalty)

Letonia – Turcia 1-1
Au marcat: Sabala (54 – penalty) / Bilal Kisa (47)

CLASAMENTUL

Grupa B

Andorra – Israel 1-4
Au marcat: I. Lima (15 – penalty) / O. Damari (3, 41 și 82), Hemed (90)

Bosnia – Belgia 1-1
Au marcat: Dzeko (28) / Nainggolan (51)

Ţara Galilor – Cipru 2-1
Au marcat: Cotterill (13), Robson-Kanu (23) / Laban (36)

CLASAMENTUL

Grupa H

Croaţia – Azerbaidjan 6-0
Au marcat:
Kramaric (11), Perisic (34, 45), Brozovic (45), Modric (56 – penalty), Sadygov (61 – autogol)

Malta – Italia 0-1
A marcat: G. Pelle (24)

Norvegia – Bulgaria 2-1
Au marcat: Elyounoussi (13), H. Nielsen (72) / Bodurov (43)