International

SPORT | Manchester United a invins pe Liverpool cu 2-1! VEZI GOLURILE!

Manchester United a câștigat cu scorul de 2-1 meciul cu Liverpool, care a reprezentat capul de afiș al etapei a 22-a din Premier League.

Golgheterul stagiunii trecute de Premier League, Robin Van Persie, a deschis repede scorul, în minutul 19, iar Nemanja Vidic a făcut 2-0 în minutul 54. Pentru Liverpool a redus din diferență noul venit Daniel Sturridge, în minutul 57.

Gazdele au dominat autoritar prima repriză, iar minutul 19 a adus și deschiderea scorului, al primul șut pe poartă trimis de Robin Van Persie, din pasa lui Patrice Evra. Portarul lui United, David De Gea, a atins prima oară balonul în minutul 26, la o centrare ratată a lui Glen Johnson. Fără ca Liverpool să pună pericol la poarta lor, “diavolii” au încheiat în avantaj prima repriză.

Elevii lui Sir Alex Ferguson și-au extins avantajul în minutul 54, când, după o lovitură liberă, lovitura de cap a lui Patrice Evra a fost aproape insesizabil deviată cu fața de Vidic, suficient pentru a-l păcăli pe Reina. Trei minute mai târziu, Daniel Sturridge a redus din diferență, cu primul gol marcat în Premier League în tricoul “cormoranilor”.

Liverpool a echilibrat jocul și a început să atace mai decis și susținut, iar același Sturridge a mai avut două șanse imense de a readuce egalitatea pe tabela de marcaj (min. 85, min. 90), dar nu a prins spațiul porții. În prelungirile partidei, Van Persie a reluat superb cu călcâiul, pentru a doua oară în această partidă, însă Reina a reținut de lângă bară.

Cu acest succes, United face 55 de puncte, cu 10 mai mult decât concitadina City, care ocupă locul al doilea în clasament și urmează să joace cu Arsenal, în ultimul meci al etapei

sursa text: digisport.ro