ImportantInternationalSport

SPORT | FINLANDA-ROMANIA:0-2. Stancu a reusit o dubla

România a câştigat al doilea meci consecutiv din deplasare, în această ediție a preliminariilor pentru EURO 2016.

Hoban, Torje și Pintilii au încercat să le pună probleme finlandezilor, însă de fiecare dată au trimis pe lângă. Abia în minutul 34, Tănase a trimis primul şut pe poartă pentru naţionala lui Piţurcă.

Tricolorii au făcut diferenţa în repriza secundă. Chipciu s-a accidentat, iar Sânmărtean i-a luat locul. Intrarea mijlocașului stelist a schimbat fața jocului. Peste doar cinci minute, fotbalistul de 34 de ani a executat cornerul din care Bogdan Stancu a deschis scorul. Tot Sânmărtean a provocat eliminarea lui Ring pentru două galbene, încasate într-un interval de 4 minute.

Tănase a fost la un pas de 2-0, dar portarul finlandezilor a respins de sub transversală. Scorul final a fost stabilit în minutul 83, tot după o pasă a lui Sânmărtean, finalizată de acelaşi Bogdan Stancu.

După trei etape, România are 7 puncte din 9 posibile şi este a doua în grupă, după Irlanda de Nord. Surpriza grupei s-a impus și în Grecia, cu 2-0, și are punctaj maxim după 3 etape. Pe 14 noiembrie, pe Arena Națională, va avea loc meciul direct, iar în cazul unei victorii asupra Irlandei de Nord, România va urca pe prima poziție.