SPORT | FC BOTOŞANI – DINAMO : 1-2 rezultat final. GALERIE FOTO

Echipele de start:

FC Dinamo: Samoilă – Rus, Ad. Popa, H. Crişan, Bărboianu – V. Lazăr, Boubacar, I. Şerban, D. Rotariu – J. Thomas, Bilinski
FC Botoşani: D. Lazăr – C. Dinu, R. Tincu, Sg. Oltean, Acsinte – M. Croitoru, Codoban, Ghinga – Fulop, Stojkov, Cîrjan
01′ A început partida!
04′ Centrare in careul botosanenilor, Dinu reia catre propria poarta, dar Lazar a fost atent și a respins
10′ Dinamo a strâns 24 de puncte în 2014, an în care evoluţiile au oscilat între 4 victorii consecutive şi 3 meciuri la rând cu doar un punct obţinut. În deplasare, bucureştenii au înregistrat doar o înfrângere în ultimele 9 meciuri, 0-2 cu FC Braşov, în rest 4 victorii şi 4 remize
15′ Meci extrem de echilibrat la Botosani, ambele formatii parand extrem de interesate de rezultat
17′ Centrare din corener a botosanenilor, mingea il loveste in mana pe Popa, este penalty
18′ GOL!!! Fulop inscrie din penalty cu un sut in stanga
23′ 16 puncte din 21 posibile au scos “alb-roşii” din confuntările cu echipele care au promovat în vara trecută pe prima scenă
27′ GOL!!! Bilinski reia din centrul careului cu capul si inscrie
32′ Boubacar primeste cartonas galben
34′ Croitoru primeste cartonas galben
35′ Rotariu reia cu capul din careu, mingea trece putin pe linga poarta lui Lazar
39′ Croitoru trage in lovitura libera la coltul lung, Samoila respinge greu in corner
44′ Fulop scapa spre poarta, suteaza pe jos, dar Samoila respinge
45′ Sfarsitul primei reprize. Pauză.
45′ Fai intra in locul lui Rotariu
45′ Codoban iese, intra Danci
46′ A început repriza secunda!
50′ Joel Thomas si Lazar s-au ciocnit, portarul gazdelor se resimte
55′ 5 victorii şi două remize a înregistrat Dinamo cu echipele din zona Moldovei în 2013/14
60′ Cirjan iese, intra Hadnagy
59′ Tircoveanu intra in locul Serban
62′ Bilinski profita de o greseala a lui Lazar, dar trage de la mare distanta pe linga poarta goala
63′ Hadnagy trimite in bara transversala dupa ce este servit excelent de Croitoru
67′ Dinamo a contabilizat doar 5 meciuri fără gol marcat, Botoşaniul 11. Bucureştenii au 11 jocuri fără gol încasat, gazdele doar 7
72′ Barboianu e faultat de Stojkov in careu si e penalty
73′ Stojkov primeste cartonas galben
74′ Valentin Lazar trage pe jos, dar portarul gazdelor respinge, mingea ajunge la Bilinski, care reia cu capul, dar din nou portarul lui FC Botosani respinge
76′ Hadnagy scapa pe partea dreapta, trage pe jos, dar Samoila nu are nici o problema si retine
78′ GOL!!! Bilinski reuseste o faza superba. Intoarce doi adversari si trage excelent in vinclu
80′ Barboianu primeste galben
82′ Bilinski iese, intra Dobre
85′ O singură partidă în Liga 1 între cele două, meciul din tur încheiat cu victoria “alb-roşilor”, scor 1-0, gol George Ţucudean
88′ Dinamo şi Botoşaniul s-au întâlnit în Cupa României pe 12.11.2008, la Focşani, atunci când echipa antrenată la vremea respectivă de Mircea Rednic s-a impus cu 3-1 (dublă Andrei Cristea, Dănciulescu / Simao). Din formaţia utilizată de “alb-roşii” în urmă cu 6 ani se mai află în lotul acestora doar Dragoş Grigore
91′ Croitoru executa bine lovitura libera, mingea trece insa putin peste poarta