ImportantSport

SPORT | F.C. Botoșani – Steaua 0-2 (final) – GALERIE FOTO

Steaua s-a impus în fața Botoșaniului pe terenul moldovenilor într-un meci din etapa a patra, scor 2-0.

LIVE: FC BOTOȘANI – STEAUA 0-2
Au marcat: Hamroun 50, Fl. Tănase 80
Cartonaș roșu: Vașvari 84

Laurențiu Reghecampf l-a introdus încă din primul minut pe Florin Tănase, jucător transferat în ultima săptămână de la FC Voluntari. Prima șansă mare de gol a avut-o însă Tudorie, care a ratat inexplicabil din 6 metri.

Patru minute mai târziu, Mihai Roman a prins un șut superb de la 20 de metri și mingea a lovit bara transversală, Niță scăpând cu fața curată.

Golul a venit în minutul 50 din gheata lui Hamroun. Faza a fost creată de Florin Tănase, care i-a pasat în dreapta lui Achim, iar acesta a intrat în careu și a centrat în fața porții de unde algerianul a împins balonul în poartă.

Cu 20 de minute înainte de final, Florin Tănase a scăpat singur la 30 de metri de poarta lui Iliev, însă a fost ajuns din urmă și deposedat de Miron.

Florin Tănase a confirmat încrederea lui Reghecamp în minutul 80, când a profitat de o respingere greșită a portarului advers și a stabilit scorul final!

Vașvari a văzut al doilea cartonaș galben cu 6 minute înainte de final și a plecat mai devreme la cabine.

Deși suntem în etapa a 4-a, cele două formații au jucat doar 3 partide. Steaua n-a evoluat în primul joc cu Poli Iași pentru că avea meci în cupele europene, iar la Botoșani a fost incertitudinea cu Rapid și ACS Poli Timișoara.

Steaua e lider în acest moment cu 9 puncte din trei jocuri, în timp ce moldovenii ocupă poziția a 8-a, cu 3 puncte.

Echipele de start:

FC Botoșani: Iliev – Plămadă, Miron, Ichim – Dimitrov, I. Fulop, Vașvari, Mușat – Roman, Matulevicius, Astafei
Rezerve: Albuț, Burcă, Golofca, Patache, Greu, L. Fulop, Popovici

Steaua: Niță – Enache, Tamaș, Toșca, Dan Popescu – Aganovic, Bourceanu (cpt), Achim, Ovidiu Popescu – Fl. Tănase, Tudorie.
Rezerve: Cojocaru – Simion, Mitrea, Hamroun, Stanciu, Vîlceanu, Popa.

Sursa text: gsp.ro