Important

SPORT | CS DARABANI, amical „de lux” la Gura Humorului cu infrangere usturatoare!

Dărăbănenii au pierdut la scor (5-0) meciul amical disputat în data de 10 august pe terenul celor de la CS Gura Humorului, fapt care dovedeşte încă o dată diferenţa uriaşă între fotbalul judeţean sucevean şi „liga lui Calistru”.

Partida disputată într-un cadru montan pitoresc a fost organizată de omul de afaceri Dan Dumitru Dănilă, un apropiat al fotbalului dărăbănean, care a locuit în Gura Humorului timp de patru ani de zile. CS Darabani a fost egala amfitrionilor din Suceava aproape o repriză, Sebastian Clipa şi Robert Grumezescu având cele mai mari şanse de a deschide scorul pentru dărăbăneni.

Spectatorii se întrebau mai mult sau mai puţin în glumă dacă echipa lor joacă cu FC Vaslui, dar au realizat în minutul 40 că asemănarea dintre echipa lui Porumboiu şi cea a lui Vasile Floria este doar la culoarea echipamentului, când Gheorghe Neagoe se demarcă în careul oaspeţilor şi deschide scorul.

În al doilea mitan, dărăbănenii cedează fizic şi meciul devine un galop de sănătate pentru suceveni. În minutul 55, Neagoe îl serveşte în careul de 6 metri pe Adrian Gafiţa, care împinge balonul în plasă pe lângă portarul Alin Andruş, spectator. Goalkeeperul Andruş nu prea a avut chef să apere în acestă partidă, iar Ionuţ Beleca marchează golul trei al gazdelor un sfert de oră mai târziu.

Pentru CS Darabani a evoluat în a doua repriză şi Doru Ştefănică (foto dreapta), jucătorul echipei italiene ASD Albineze, dar fotbalistului nu i-a ieşit foarte bine jocul, s-a contrat de câteva ori cu jucătorii suceveni, şi a părăsit terenul peste jumătate de oră.

După ce s-a aprins şi seminocturna gazdelor, CS Gura Humorului a mai marcat două goluri, Bogdan Botezatu punctând în minutul 80 pentru 4-0, iar Adrian Gafiţa a pus cireaşa pe tort cinci minute mai târziu, închizând meciul cu un lob superb.