SPORT | Anglia a stricat sarbatoarea ucraineana de la Euro

Faza grupelor de la Campionatul European s-a incheiat cu meciurile din Grupa D. Anglia a invins Ucraina cu 1-0, in timp ce Suedia a trecut de Franta, cu 2-0 in ultimele jocuri din faza grupelor. Din Grupa D, s-au calificat in sferturile de finala Anglia, care va infrunta Italia si Franta, care va da piept cu campioana en-titre Spania.

Ucrainenii au luat cu asalt careul lui Joe Hart, încercând sa puna presiune înca din primele minute. Denys Garmash, Yarmolenko sau Konoplyanka au fost primii care au amenintat poarta englezilor în primul sfert de ora, Anglia scotând capul din aparare abia dupa minutul 20. Pâna la finalul primei reprize, cele doua echipe au mentinut un joc echilibrat, dar tot mai închis si lipsit de prea multe realizari. Totul s-a modificat însa dupa pauza. Wayne Rooney a deschis la doar doua minute de la reluarea jocului, dupa o centrare a lui Gerrard la care Pyatov a intervenit gresit, gol ce a declansat o izbucnire în ofensiva a ucrainenilor.

Presiunea a crescut tot mai mult la poarta lui Joe Hart, prin cornere, centrari si suturi de la distanta, iar în minutul 63 ucrainenii au reusit sa si înscrie, însa golul nu a fost validat de ungurul Viktor Kassai. Devic scapase singur în zona centrala în careu, sutul lui a fost blocat în prima faza de Pyatov, însa mingea s-a îndreptat totusi spre poarta, fiind respinsa de dincolo de linie de John Terry. Vedeta Ucrainei, Andriy Shevchenko, a intrat în teren abia dupa pauza, însa nu s-a prea vazut la finalizare în careul englezilor. Atacurile disperate ale ucrainenilor din minutele de final au fost tot mai lipsite de claritate, astfel ca un gol egalizator a devenit din ce în ce mai imposibil de realizat. Konoplyanka si Yarmolenko au avut cele mai mari sanse de a înscrie macar un gol care sa salveze onoarea gazdelor EURO 2012, dar Joe Hart a scapat fara gol pâna la final.

Franta, in genunchi spre sferturi

In celalalt meci din Grupa D, Franta a suferit prima infrangere de la turneul final, scor 0-2 cu Suedia, insa s-a calificat in sferturi de pe pozitia secunda in grupa. Trupa lui Blanc avea nevoie doar de un egal in fata unei echipe care a fost deja eliminata pentru a nu sta la mana rezultatelor, insa lucrurile pe teren n-au fost atat de simple. Fara sa aiba nimic de pierdut, suedezii au inceput curajos, iar Toivonen a creat primele emotii la poarta lui Lloris in minutul 3, cu o lovitura de cap. Francezii au raspuns printr-un sut puternic al lui Ribery, trimis in minutul 8, insa cea mai mare sansa a primei reprize le-a apartinut tot suedezilor. Profitand de o gafa uriasa a lui Mexes, Toivonen a scapat singur spre poarta in minutul 1, l-a driblat pe Lloris, dar sutul din unghi a lovit bara laterala. Francezii au tinut mult de minge, la siguranta, astfel ca pana la pauza nu s-a mai inregistrat nici o actiune notabila.

Dupa pauza, Larsson a fost aproape de gol printr-un sut spectaculos in minutul 54, insa la cateva secunde distanta Zlatan Ibrahimovici a izbutit sa deschida scorul. Atacantul lui AC Milan a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri de la turneul final, sutand din voleu de la 14 metri, fara sanse pentru Lloris.
La patru minute distanta, suedezii au avut inca doua sanse de a-si majora avantajul, insa Wilhelmsson si Mellberg s-au lovit de interventiile excelente ale lui Lloris. Francezii erau in corzi, insa noroc cu Rooney, care a deschis scorul in Anglia – Ucraina, iar Les Bleus erau calificati indiferent de rezultat. Pe contraatac, suedezii au mai punctat o data in prelungiri, prin Larsson, dupa ce Holmen trimisese in bara. Franta merge in sferturi de pe locul secund si va intalni Spania in faza urmatoare.

Clasament final Grupa D: 1. Anglia – 7p, 2. Franta – 4p, 3. Ucraina – 3p, 4. Suedia – 3p.

Tabloul fazei finale la Euro 2012

Sfert 1: Cehia – Portugalia (21 iunie, Varsovia, ora 21.45, TVR 1)
Sfert 2: Germania – Grecia (22 iunie, Gdansk, ora 21.45, TVR 1)
Semifinala 1: invingatoarele din cele doua meciuri joaca in prima semifinala, pe 27 iunie, la Donetk
Sfert 3: Spania – Franta (23 iunie, Donetk, ora 21.45, TVR 1)
Sfert 4: Italia – Anglia (24 iunie, Kiev, ora 21.45, TVR 1)
Semifinala 2: invingatoarele din cele doua meciuri joaca in a doua semifinala, pe 28 iunie, la Varsovia.
Finala se va disputa pe 1 iulie, la Kiev.