SPANIA | NEBUNIE DE MECI! Realul a intors rezultatul din tur cu Barcelona si Mourinho a cucerit prima lui Supercupă a Spaniei – VEZI SUPER-GOLURILE LUI CR7 si MESSI!

Niciodată, Realul lui Mourinho n-a fost atît de bun într-un Clasico. Un delir fotbalistic în prima repriză.

Inteligent, Mourinho. “Nu mă interesează Supercupa. Pentru mine, este fundamental să ştiu ce profil psihologic au jucătorii mei”, a spus antrenorul, limpede, la o zi de El Clasico. I-a provocat pe madrileni într-un start de sezon critic, cu două înfrîngeri în trei meciuri, le-a atins orgoliul cu aceste cuvinte. I-a făcut să mănînce jar şi să ardă totul în jur în joc.

“Vom ataca din primul minut”, avertiza Jose. Şi n-a fost atac. A fost furtună, mai mult, o furie albă supranaturală şi devastatoare prăbuşită peste Barcelona. O sarabandă de combinaţii în viteză maximă pe un fond de agresivitate extremă şi rivala catalană a fost redusă la tăcere, zdrobită.

Irezistibilul Madrid
Niciodată, Realul lui Mou nu a jucat atît de bine ca aseară, în prima repriză. Niciodată, nu şi-a creat atîtea ocazii într-un El Clasico, 8 uriaşe în 45 de minute.

Din momentul în care arbitrul Mateu Lahoz a fluierat, n-a existat decît o singură echipă. Ratarea lui Higuain, singur cu portarul, după verticalizarea lui Marcelo, a fost alarma. Barca n-a înţeles nimic. Şi a fost 1-0, rapid: Mascherano a luftat ca un începător la o minge de urmărire, ca la rugby, a lui Pepe, iar Higuain l-a străpuns pe Valdes. Era minutul 10. Nu a trecut mult.

Show cu Cristiano
Opt minute mai tîrziu, la o nouă pasă lungă, Cristiano i-a furat mingea adormitului Shakirei, călcîiul lui Ronaldo s-a transformat într-o ideală autopasă. Sprint, preluare, şut şi gol: 2-0 în 20 de minute. Exact ca în urmă cu 4 ani (7 mai 2008), ultima oară cînd Real cîştigase El Clasico pe “Bernabeu”. Atunci, a fost 4-1 la final, dar nu venise Guardiola. Cu Pep, n-au existat asemenea momente.

Albii nu s-au oprit. Higuain, încă o ratare. Şi încă un gol, Pepe, dar faultase înainte să devieze balonul. Şi a venit eliminarea lui Adriano, în minutul 28, cînd l-a placat pe CR7 scăpat spre poartă. În acea clipă, la 2-0 şi 11-10, cu Mourinho urlînd ca posedat pe margine, nimeni nu-i mai dădea vreo şansă Barcei. Toţi o vedeau îngropată de vie! Învinsă la trei, patru sau cinci goluri. N-a fost.

Barca a înviat
Pentru că Messi nu murise. S-a trezit din coşmar în ultimul minut, la o lovitură liberă de la 25 de metri. Balonul său a ocolit magic zidul advers, iar Casillas a zburat degeaba pe linie: 2-1. Pumnul de revanşă al argentinianului a fost mesajul revenirii în joc a unei echipe în inferioritate, dar decisă să nu se predea. Aşa, în 10, Barcelona a echilibrat derbyul şi ar fi putut să egaleze. Dacă Pedro sau Jordi Alba ar fi descoperit cheiţa drumului spre plasă face to face cu Casillas.

Au debutat Modrici şi Song
Însă, la fel de bine, ar fi putut fi 3-1 pentru Madrid. Khedira, după o acţiune individuală strălucitoare, singur contra trei, şi Higuain, bară, au fost la centimetri de fericire. N-au mai înscris albii, dar, la 2-1, după 2-3 în tur, au cucerit Supercupa (mai multe goluri în deplasare), pe care n-o mai văzuseră din 2008. Şi fanii madrileni s-au bucurat şi de debutul lui Modrici, croatul de 35 de milioane de euro. Catalanii parcă nici n-au observat că şi la ei a jucat Alex Song în premieră. Înfrîngerea, deşi la limită, era la fel de greu de suportat. Pentru că, în ultimele minute, jucătorii blaugrana ar fi putut egala (Montoya şi Messi) şi muta trofeul în Catalunya. N-a fost seara lor acum.

8 goluri a marcat Messi în El Clasico numai pe “Santiago Bernabeu”

10 Supercupe a cîştigat clubul blanco, la fel ca şi Barcelona

88 de succese are Madridul în 221 de derby-uri cu Barca (catalanii au 87 de victorii)

REAL MADRID – FC BARCELONA 2-1 (în tur 2-3)
(Higuain 10, C. Ronaldo 18 – Messi 45)

REAL: Casillas – Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo – Khedira, Xabi Alonso – Di Maria (79 Callejon), Ozil (83 Modrici), C. Ronaldo – Higuain (82 Benzema). Antr. J. Mourinho

BARCELONA: Valdes – Adriano, Mascherano, Pique, Jordi Alba – Xavi, Busquets (75 A. Song), Iniesta – Alexis (32 Montoya), Messi, Pedro (82 Tello). Antr. T. Vilanova