Sport

Show total la FC Botoșani – Gloria Buzău. S-au marcat șase goluri

Meciul dintre FC Botoșani și Gloria Buzău, din etapa cu numărul 10 a Superligii, a fost unul dintre cele mai frumoase din acest sezon al Ligii 1. S-a încheiat cu scorul de 3-3.

Partida care a deschis etapa a fost una spectaculoasă, chiar dacă scorul la pauză a fost 1-0, până la final s-au mai marcat 5 goluri.

Primul gol al partidei a fost marcat în minutul 40 de Constantin Budescu. După un corner, acesta a preluat mingea și a marcat din afara careului.

După doar 4 minute, fotbalistul a fost aproape să marcheze din nou. Budescu a preluat mingea de la jumătatea terenului și a condus-o până în careu, trecând de doi fundași de la Botoșani fără probleme. Însă, singur cu portarul, acesta a șutat peste poartă.

După pauză a plouat cu goluri

În minutul 69, Jaly Mouaddib a reușit să restabilească egalitatea după un șut la colțul scurt.

În minutul 74, Aldair a reușit un gol spectaculos de la aproximativ 45 de metri. Fotbalistul a marcat din cercul de la mijlocul terenului.

Matricardi a marcat un gol în minutul 80, dar în propria poartă. În urma acestuia, egalitatea a fost din nou restabilită.

În minutul 89, Botoșani a trecut în avantaj după ce Ongenda a marcat un gol din interiorul careului. Alexandru Ișfan a marcat golul care a închis tabela în minutul 90+1 cu o execuție de la marginea careului.

După acest meci spectaculos, FC Botoșani este pe locul 15 în clasament, iar Gloria Buzău ocupă ultima poziție.