Sport

Poli Iași – FC Botoșani, scor 1-0

Poli Iaşi a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Botoşani, în primul meci din etapa a doua a Superligii.

Ieşenii au început tare meciul cu FC Botoşani şi după şutul lui Talison, din minutul 3, Todoroski a trimis în careu, iar Bordeianu a deschis scorul în minutul 7. După cinic minute, Talison a intrat în careul oaspeţilor, a şutat însă portarul Eduard Pap, a respins. Gazdele au controlat meciul în continuare, iar Samayoa (min. 47) şi Talison (min. 61) au ratat ocazia de a majora avantajul de pe tabelă.

Chică-Roşă a consumat cea mai mare ocazie a oaspeţilor, cap peste poartă în minutul 67, iar meciul s-a încheiat cu victoria lui Poli Iaşi, 1-0 cu FC Botoşani, nu înainte ca pe final să fie şi un conflict între jucătorii celor două echipe, produs de Ţigănaşu, care s-a ciocnit de antrenorul Tony da Silva, iar acesta a căzut la pământ. Conflictul a fost aplanat şi arbitrul Florin Andrei nu a acordat decât cartonaşe galbene. Este prima victorie a sezonului pentru ieşeni, în timp ce elevii lui Bogdan Andone rămân fără puncte după două etape.