InternationalSport

Mihaela Cambei va fi portdrapelul României la ceremonia de închidere a JO Paris 2024

Mihaela Cambei, 21 de ani, medaliată cu argint la haltere, va fi portdrapelul României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice.

Aflată la prima participare la Jocurile Olimpice, Mihaela Cambei a reușit, la Paris, o performanță remarcabilă, devenind vicecampioană olimpică la haltere, la categoria 49 de kilograme.

Românca a fost foarte aproape de medalia de aur, după ce a totalizat 205 kg, însă a fost devansată la ultima încercare din concurs de campioana en-titre, chinezoaica Zhihui Hou, care a adunat 206 kg.

Mihaela Cambei, vicecampioană olimpică la haltere: De doi ani de zile muncesc pentru acest vis

Sportiva română Mihaela Cambei este vicecampioană olimpică la haltere, cat. 49 de kg. De doi ani de zile muncesc pentru acest vis, a declarat sportiva, la TVR Sport, imediat după ce a primit medalia.

La ceremonia de deschidere, Ionela și Marius Cozmiuc au fost portdrapelul României. Cei doi au canotori au bifat o premieră istorică la Paris, deoarece au fost primul cuplu căsătorit care a fost portdrapel pentru țara lor.

Mihaela Cambei

JO 2024 – Mihaela Valentina Cambei, medalie de argint la haltere, la categoria 49 de kg

Sportiva română a terminat concursul a doua pe podium. Chinezoaica Hou Zhihui a câștigat aurul olimpic, iar thailandeza Khambao Surodchana, bronzul.

Ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice va fi în direct la TVR 1, duminică, 11 august, cu începere de la ora 22:00.