LIGA 4 | TRAIM IN ROMANIA! La Ungureni suporterii fac galerie cu….DRUJBA!

Dărăbănenii s-au impus lejer (scor 4-2), în faţa rapidiştilor din Ungureni, localitate care nu mai reprezintă chiar un „iad” pentru arbitri. Doar unii mai confundă aici stadionul cu moşia proprie.

La intrarea pe stadionul din Ungureni, oaspeţii au răsuflat uşuraţi: există teren de fotbal şi mai rău ca la Darabani. Gazdele fac o schimbare încă din primul minut. Semn rău. Delegatul Costel Nechifor îl „năşeşte” pe Daniel Erdic cu numărul 70, peste 10, care mai exista în teren. Chiar şi cu doi decari în echipă, ungurenii nu au putut să ţină piept dărăbănenilor, şi oaspeţii deschid scorul după numai trei minute de joc. Sebastian Clipa execută lung un aut de margine, iar Dumitru Grosu trimite mingea cu capul în plasa porţii lui Mihai Roman. Acelaşi Grosu şi apoi Istina trec pe lângă majorarea scorului. Apărarea gazdelor e groggy. Inevitabilul se produce în minutul 17, când Adrian Bejinariu îl lansează în adâncime pe Augustin Istina care dublează avantajul oaspeţilor. Susţinătorii gazdelor din tribună nu sunt supăraţi, mai aveau bere din belşug. Doar un suporter ceva „mai cu greutate” şi unul cu o drujbă sunt mai impacientaţi şi îşi apostrofează jucătorii.

Încet, încet, tensiunea creşte, iar Teodor Blelniuc se ia la harţă cu dărăbănenii
din tribune. Gazdele au rămas, însă, fără cuvinte la execuţia de fineţe a lui Mihai Vatavu din minutul 27, care duce meciul la scor de neprezentare, după o lovitură liberă obţinută de Andrei Palamariu. Vatavu bate cuba cu Robert Grumezescu, jucătorul divizionarei C, FCM Dorohoi. După jumătate de oră de joc, terenul se înclină de partea gazdelor, care pun presiune pe careul dărăbănenilor. Inexplicabil, oaspeţii par anesteziaţi. Gabriel Cărăuşu face un fault de joc la 35 de metri de poarta lui Alin Andruş şi surpriză! Decarul gazdelor execută senzaţional lovitura liberă, mingea ajungând în păianjenul porţii dărăbănenilor. Goalkeeperul Andruş nu are nici o reacţie. Purtătorul tricoului cu numărul 10 apare pe foaia de joc cu numele Ioan Cioclea, dar se pare că marcatorul e Iulian Ştefănel. Tăvălugul gazdelor continuă şi acelaşi decar pătrunde pe „bulevardul” de pe flancul drept al apărării oaspeţilor, centrează în careu pentru Daniel Erdic, care reduce din handicap.

Dărăbănenii se trezesc în ultimul minut de joc al primului mitan. Un assist al lui Vatavu îl face uitat pe Grumezescu, iar Grosu realizează „dubla”. Repriza a doua debutează cu intervenţia foarte dură a lui Alin Alexa la Istina. Rapidistul este eliminat de pe teren, iar dărăbăneanul primeşte îngrijiri medicale de la „doamna doctor cu diplomat”. Apa cu puteri miraculoase rezolvă problema. Marius Avădănei pendulează printre mărăcini, Dobrincu îl încearcă pe goalkeeperul Roman, iar dărăbănenii jubilează. Viorel Blelniuc îi ţine o lecţie de anatomie tuşierului Mihăiţă Noroc. Andrei Palamariu, care a muncit foarte mult în acest meci, trimite mingea în plasa porţii lui Roman, dar Noroc semnalizează eronat offsaid. Este rândul dărăbănenilor să-l apostrofeze pe tuşier.

În finalul partidei, dărăbănenii se joacă cu ocaziile, iar secundul Ovidiu Ştefănucă este aproape de a marca un gol norocos de la mijlocul terenului, dorind să trimită o centrare cu exteriorul. Dărăbănenii obţin o victorie pe deplin meritată, iar căpitanul gazdelor a recunoscut superioritatea oaspeţilor. „Nici Roma nu ne-a pasat aşa” i-a spus Blelniuc lui Grosu. Gazdele, mult prea „cuminţi” până la final, nu se dezmint, totuşi, după partidă. Un ungurean a ţinut neapărat să-i demonstreze reprezentantului mass-media prezent la meci cine e şeful. „Îţi arătăm noi că nu mai calci tu data următoare pe teren. Nu mai faci tu nimic fără să-ţi spunem noi” a spus reprezentantul „moşiei” Ungureni.

sursa: darabaneni.ro

VEZI AICI MAI MULTE FOTOGRAFII DE LA MECI!