UPDATE – GALERIE FOTO | FC Microbuzul, victorie cu “NOROC” in meciul cu CS Darabani (3-2). Oaspetii au acuzat arbitrajul centralului!

CS Darabani a pierdut la limită (3-2) în faţa Microbuzului Botoşani, dar jocul dărăbănenilor i-a impresionat pe botoşăneni. Oaspeţii au constestat vehement arbitrajul centralului Noroc. Viceprimarul Florin Ghiorghiţă doreşte să-l transfere pe Robert Grumezescu.

Zi caniculară la Botoşani, acesta fiind, poate, unul din motivele pentru care dărăbănenii ratează cu seninătate deschiderea scorului în debutul partidei, Romeo Şodrîngă de două ori şi Vasile Ştefănică nereuşind să finalizeze la poarta lui Daniel Lazaruc. Botoşănenii echilibrează balanţa partidei şi pun presiune încet, încet, pe careul dărăbănenilor. Ovidiu Dumitraş îi lasă mască în minutul 40 pe fundaşii oaspeţi când plasează balonul în vinclul porţii lui Alin Andruş. Mai mult, trei minute mai târziu, Cosmin Ştefănucî este nevoit să faulteze din postura de ultim apărător, iar Alin Bejan izbeşte bara transversală din lovitură liberă. Al doilea mitan îi aparţine lui Grumezescu, care începe show-ul în minutul 47 cu golul egalizator. De cealaltă parte, centralul Cristian Noroc acordă uşor o lovitură liberă după o intervenţie mai hotărâtă a lui Ionuţ Guceanu, iar gazdele revin în avantaj după ce Alin Bejan îl execută sec pe Andruş de la 20 de metri. La poarta gazdelor, Grumezescu ratează şi el o ocazie uriaşă de egalare. În minutul 60, după o bîlbîială în careul dărăbănenilor, Ovidiu Dumitraş realizează “dubla”, după ce Andruş este făcut knockout în careul de şase metri, iar banca dărăbănenilor invocă pe bună dreptate fault în atac.

“Hai la oras”

Acelaşi Grumezescu nu reuşeşte să reducă din handicap după ce îl ia la ţintă pe goalkeeperul Lazaruc. “Diamantul de Botoşani”, Alin Bejan cade teatral la marginea terenului după un duel cu Cosmin Ştefănucî, şi este ironizat de spectatorii care consideră că doar a fost “şlefuit”. În minutul 65, Grumezescu găseşte o breşă în defensiva botoşănenilor şi îl serveşte excelent pe Gabriel Hrimiuc, care marchează al doilea gol al oaspeţilor. Galeria gazdelor îl ofertează deja pe mijlocaşul ofensiv dărăbănean cu “Hai la oraş!” . Grumezescu le răspunde cu un nou assist pentru Hrimiuc, tuşierul semnalizează offsaid, iar banca dărăbănenilor explodează.

Mihai Andrieş îl ia şi el la ţintă pe Andruş, iar portarul dărăbănean se întinde ca un arc pentru a stopa finalizarea jucătorului cu rădăcini dărăbănene, Flavius Guceanu. În minutele de prelungire, Robert Grumezescu ridiculizează apărarea botoşănenilor, dar nu reuşeşte să finalizeze. Vasile Ştefănică ratează şi el egalarea şi Noroc fluieră adjudecarea celor trei puncte de către gazde. La finalul meciului, Mihai Calistru, preşedintele AJF Botoşani, a lăudat prestaţia dărăbănenilor: “Este cea mai frumoasă echipă pe care am văzut-o jucând la Botoşani. Nimeni nu a pus atâtea probleme până acum Microbuzului” a spus şeful fotbalului botoşănean.

Galeria botoşănenilor a dat dovadă de fair-play, după partidă, când şeful suporterilor a explicat: “Noi nu avem nimic cu jucătorii din Darabani, ci doar cu spectatorii”, cu referire la experienţa nefericită de care au avut parte în ultima deplasare în oraşul de pe malul Prutului. Mai mult, galeria Microbuzului a transmis un mesaj echipei dărăbănene: “Succes la Darabani, fără pietre şi castani!”.

sursa text: darabaneni.ro