Important

LIGA 4 | “DIECI” pentru AS Roma! Romanii au practicat un fotbal de nota 10 la 37 de ani de la primul meci in judet – GALERIE FOTO

La 37 de ani de la primul meci pentru AS Roma in campionatul judetean, romanii au facut instructie cu nou-promovata CS Mihalaseni. Si cum gazdele au practicat un fotbal de nota 10, si scorul a fost 10-0.

AS Roma a deschis scorul in minutul 10 prin Ciprian Liuta, care a reluat perfect cu capul balonul expediat de Ionut Vasilachi dintr-o lovitura de colt. Peste numai un minut, acelasi Vasilachi a executat o lovitura libera de la 25 de m, insa mingea a trecut putin pe langa poarta. O neintelegere a romanilor putea sa-i coste in minutul 15, cand oaspetii au scapat pe un contraatac, insa Ciprian Ungureanu a fost pe pozitie si a respins balonul trimis de unul din atacantii celor de la Mihalaseni.

Peste inca 10 minute, adica in minutul 25, gazdele au facut 2-0, prin reusita lui Padurariu, poreclit “Pepa”. Marcatorul primului gol, Liuta, i-a pasat decisiv mijlocasului roman, care a sutat la coltul lung, invingandu-l pe portarul oaspetilor. In minutul 31 s-a facut 3-0 pentru AS Roma, asta dupa ce Liuta a luat balonul din propriul teren a ajuns in fata portii si i-a pasat lui Vasile Irimia, atacantul Romei inscriind pentru 3-0 chiar in fata sotiei Alina, prezenta si ea la meci.  In minutul 33, Vasilachi isi incearca din nou norocul dintr-o lovitura libera, insa de aceasta data portarul respinge in corner. Gazdele au dus scorul la 4-0 in minutul 44, atunci cand Carabus s-a distrat cu apararea Mihalaseniului si i-a pasat decisiv lui Ciprian Liuta, iar atacantul romanilor a reusit dubla.

Gol cu calcaiul reusit de Liuta

Repriza a doua  a debutat cu un nou gol in poarta celor de la Mihalaseni. Cuplul voronean Liuta-Irimia a combinat perfect si de aceasta data, la fel ca la golul de 3-0, Irimia reusind si el dubla. Pe lista marcatorilor lipsea Razvan Carabus, iar capitanul romanilor nu s-a lasat si a punctat spectaculos  in minutul 50 dupa o pasa a lui Ciprian Liuta, scorul devenind 6-0.  Cel mai frumos gol al intalnirii a fost reusit de pasatorul numarul 1 in acest meci, Ciprian Liuta. Padarariu a patruns pe partea dreapta, a pasat in fata portii, iar Liuta a reusit hatrick-ul cu calcaiul, moment in care suporterii romani strigau la oficialii celor de la Mihalaseni sa aduca alt sac pentru ca nu mai incap golurile. Stiau ei ce stiau, pentru ca in minutul 67, AS Roma a facut 8-0 prin Andrei Podariu, iar minutul 71, Vasile Irimia i-a pasat in fata portii lui Bucatariu care a dus scorul la 9-0. In minutul 90, Andrei Podariu a punctat pentru un 10-0 care ne scuteste de orice comentarii.

Doi debutanti in repriza a doua

Pe langa faptul ca echipa lor favorita a invins cu scorul de 10-0, suporterii echipei AS Roma au mai avut un moment de bucurie. Doi jucatori nascuti in comuna Roma si-au facut debutul astazi la echipa locala. Este vorba de fundasul Razvan Vatamaniuc de 23 de ani si mijlocasul Claudiu Corneanu de 17 ani (foto sus).

Suiu, mesaj pentru AS Roma

Mijlocasul Flavius Suiu a pregatit un moment frumos pentru oficialii echipei AS Roma. Marcatorul unui gol frumos la Ungureni, Suiu a avut sub echipamentul de joc un tricou cu mesajul “La multi ani AS Roma”, sperand ca-l va arata conducerii si suporterilor daca va marca. Acest lucru nu s-a intamplat, dar in momentul in care a fost schimbat, toti cei prezenti au vazut mesajul jucatorului roman.