LIGA 4 | AS Roma, echipa returului in sezonul 2011-2012! Microbuzul si Rogojesti sunt urmatoarele!

AS Roma a facut cea mai buna campanie de transferuri in pauza iarna dintre toate echipele din Liga a IV-a si asta nu o spunem noi, ci o demonstreaza rezultatele si clasamentul returului pana in acest moment. Desi multi i-au subestimat pe romani dupa ce au renuntat la peste 10 jucatori in pauza de iarna, AS Roma a reusit sa-si impresioneze adversarele prin rezultatele obtinute.

Din 9 partide cate s-au desfasurat in retur, romanii au obtinut 7 victorii, un egal si o infrangere. Romanii au spulberat tot ce le-a iesit in cale, inclusiv liderul FC Microbuzul care a pierdut cu 2-0 pe “Micul Olimpico” din Roma. Avantul Albesti este echipa cu care echipa antrenata de Daniel Schiopu a remizat (3-3), insa se stie ca romanii au evoluat inca din minutul 7 cu un om mai putin. Singura echipa care se mandreste cu o victorie categorica in fata “vulturilor” este trupa lui Costel Romanescu, FC Paltinis, echipa care i-a ingenunchiat pe romani, dupa acel 4-1 de la Radauti Prut.

In clasamentul returului, romanii sunt lideri cu 22 de puncte, fiind urmati de FC Microbuzul cu 20 de puncte si echipa surpriza, Bucovina Rogojesti cu 17 puncte.

“Daca aveam echipa asta si in turul campionatului, eram lideri detasati, dar asta este fotbalul, nu mereu gasesti cheia succesului. Speram ca in sezonul urmator sa putem trage la promovare. Cu aceasta echipa si cu inca doua-trei transferuri, eu cred ca putem”, a declarat Gica Tabultoc, presedintele echipei AS Roma.

La polul opus, printre echipele care au dezamagit pana in retur pana in acest moment se afla Avantul Albesti, echipa care in tur se afla pe locul 2 dupa 9 etape, iar in retur se afla pe locul 9.