LIGA 1 | Petrolul este lider dupa primele doua zile din etapa 1 – VEZI REZULTATELE

Ploieştenii au jucat excepţional aseară, au făcut spectacol în faţa unui stadion plin şi se anunţă o forţă în noul campionat. Cuplul de atac e absolut letal

În ciuda celor 34 de grade pe care le indicau termometrele la ora meciului, fanii “lupilor” au preferat să meargă pe “Ilie Oană” în loc să urmărească partida într-un loc răcoros. Şi n-au regretat: Grozav l-a servit perfect pe tunisian şi acesta a înscris pe sub Jovici (13), apoi a reuşit dubla cu o lovitură de cap, după o centrare din corner a “Prinţului” Cristea, 5 minute mai tîrziu.

“Taifunul” ploieştean a continuat şi după pauză. Grozav a avut o răbufnire de orgoliu după ce colegul său din atac înscrisese de două ori şi a luat o acţiune pe cont propriu în partea dreaptă, iar din colţul careului a trimis în plasa sîrbului din poarta “portocaliilor” (49).

Show-ul celor doi atacanţi a continuat, iar Gicu a repetat faza de la golul trei, a pătruns în partea dreaptă, însă de această dată i-a centrat lui Hamza, care a reuşit tripla, din 6 metri (74). La cererea ultraşilor, Grozav şi compania nu s-au oprit, iar scorul s-a făcut 5-0 în minutul 85, atunci cînd Szukala a transformat în gol centrarea lui Guilherme.

În spiritul tradiţiei » Mediaşul a plecat din nou neînvins din Gruia

De aproape trei ani, CFR se chinuie să găsească algoritmul pentru a rezolva tactica Gazului gîndită de matematicianul Cristi Pustai. Şi aseară campioana s-a împiedicat încă din start, fiind incapabilă să-şi găsească paşii necesari pentru a-şi supune adversarul. Ba mai mult, s-a precipitat în idei, căutînd anevoios un culoar către buturile lui Buchta.

Dacă ar juca toate meciurile de “afară” pe terenul din Gruia, Mediaşul ar fi liderul deplasărilor. Atît de dezinvolt şi relaxaţi se simt jucătorii lui Pustai pe gazonul din Cluj încît ai crede că nimic nu poate să le deregleze mecanismul de pase. Primul semnal a fost lansat de Florin Dan, care a deviat cu capul centrarea lui Vasilache, iar Stăncioiu s-a arcuit să scoată balonul de sub transversală (16).

Andone a năvălit în vestiar la pauza, iar efectul a fost instant. La reluare, CFR a jucat cu fundaşii centrali la mijlocul terenului, asaltînd din orice poziţie careul medieşenilor. Bastos (52) şi Kapetanos (55) au greşit finalizarea în faţa lui Buchta, pentru ca apoi grecul să rezolve criza din ofensivă cu o reluare marcă înregistrată (60).