Important

JO 2012 | Avem încă o medalie » Roxana Daniela Cocoş a cucerit argintul la haltere

Roxana Daniela Cocoş ne-a adus altă medalie la Olimpiada de la Londra. Sportiva legitimată la Steaua a cucerit argintul la haltere, categoria 69 de kilograme, cu un total de 256 de kilograme.

Roxana a ţinut bine pasul. La stilul smuls, ea a ridicat 108 kilograme, apoi 111, ca la ultima încercare să urce la 113 kg, cu unul peste performanţa de la Campionatul European din aprilie 2012, din Antalya, unde a cucerit medalia de argint la total.

La ”aruncat”, sportiva de 23 de ani a început tare, ridicînd 138 de kilograme din prima tentativă. În acel moment devenea lider la total! A fost întrecută însă de bielorusele Dzina Sazanaveţ şi Marina Şkermankova, apoi şi de nord-coreeanca Rim Jong Sim.

Roxana a mutat bariera imediat la 143 de kilograme, încercare reuşită, şi a trecut pe locul doi, cu 256 kg, după asiatică. Românca a încercat apoi la 146 de kg, dar a ratat şi a rămas pe poziţia secundă a podiumului. Rim Jong Sim a triumfat cu 261 kg.

Este a doua medalie la haltere în două zile. Ieri, Răzvan Martin a cucerit medalia de bronz la 69 de kilograme.

sursa: gsp.ro