Sport

FC Hermannstadt – FC Botoşani 2-1

Echipa FC Hermannstadt a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci al etapei a cincea din Superligă.

Sibienii au avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 28, când Silviu Balaure a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, însă oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 45+3, prin Şeroni. Gazdele au replicat prin golul lui Bejan, din minutul 47, anulat însă de VAR pentru o poziţie de ofsaid. Totuşi Ianis Stoica a reuşit să pună golul egalizator pe tabelă, în minutul 80, dintr-o lovitură liberă bine executată, la care portarul Pap are partea lui de vină. În minutul 90 Sadiku a comis un henţ în propriul careu şi, cu ajutprul VAR, arbitrul Sorin Vădana a dictat penalti. A transformat Neguţ, în minutul 90+2 şi sibienii s-au impus cu 2-1.

FC Hermannstadt a reuşit prima victorie a sezonului şi este pe locul 9, cu 5 puncte, în timp ce FC Botoşani are trei puncte, ocupând poziţia a 15-a.