Sport

FC Botoșani învinge UTA Arad!

FOTO gsp.ro

FC Botoșani – UTA Arad, meci contând pentru etapa a 6-a din Superligă, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de către Sadiku în minutul 79.

Soarta celor trei puncte a fost decisă la o fază în care Rijad Sadiku și-a arătat instinctul. Florescu a executat de pe partea stângă o lovitură de colț, Andrei Miron a reluat cu capul, însă mingea s-a lovit pur și simplu de Kaprof. Balonul a ajuns însă cu șansă la Sadiku, care a marcat singurul gol al jocului.

Până la momentul-cheie, duelul a fost unul echilibrat cu ocazii la ambele porți. FC Botoșani a fost echipa mai periculoasă înainte de gol, chiar dacă în minutul 73 Fabry l-a pus la încercare cu un șut în afara careului pe Kukic.

În minutul 66, Popa a parat execuția lui Florescu din afara careului, iar cu 3 minute în urmă învingătorii au avut o dublă ocazie. Șeroni a lovit bara, la un șut deviat, din interiorul careului, iar ulterior Diez a trimis în forță peste poartă.

Înainte de acestă dublă ratare, echipa pregătită de Mircea Rednic a fost cea care a risipit ocazii. Ezekiel l-a lăsat singur cu portarul pe Fabry printr-o pasă cu calcâiul în minutul 60. Kukic a blocat incredibil șutul lui Fabry din 8 metri.

Kukic a fost erou și în minutul 55, când l-a blocat într-o situație 1 contra 1 pe Ezekiel, iar ulterior Florescu a scos de pe linia porții șutul lui Omondi.

Dacă în a doua repriză au fost ocazii numeroase la ambele porți, prima parte a jocului a fost total diferită. UTA a dominat steril, însă tot Botoșani a fost aproape să deschidă scorul pe final. Matricardi (44) a ratat cu capul cu poarta goală din 4-5 metri, iar Enzo Lopez a luat la țintă bara cu un șut în forță din afara careului.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani adună 6 puncte în 5 etape. UTA rămăne cu același punctaj, însă cu un meci în plus disputat față de moldoveni.

FC Botoșani – UTA, duel al orgoliilor în runda a 6-a

UTA și FC Botoșani au avut un start diferit de sezon. Arădenii au adunat 6 puncte până acum (o victorie, trei egaluri și o înfrângere) și sunt pe locul 8 în Superligă. Pot urca în primele 6 dacă se impun la Botoșani și dacă sunt ajutați de celalalte rezultate.

De partea cealaltă, FC Botoșani e ultima în clasament. Și prima care și-a schimbat antrenorul, Bogdan Andone fiind demis după înfrângerile din primele două etape. A venit Liviu Ciobotariu, iar cu el, moldovenii au obținut singura victorie. Dar vin la acest meci după un eșec, cu Hermannstadt.

FC Botoșani – UTA, cele mai tari statistici

• Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 11 ori, de trei ori s-au impus moldovenii, de patru ori au câştigat arădenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.
  • Primul joc a avut loc pe 31 octombrie 2020, FC Botoşani-UTA Arad 2-3. Acesta a fost şi duelul cu cele mai multe goluri.
  • Două partide s-au terminat fără gol marcat, ambele cu UTA în postura de gazdă (22 februarie 2021, 11 decembrie 2021).-Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 5 aprilie 2024, UTA-FC Botoşani 1-0, gol marcat de Ibrahima Conte.
  • Mircea Rednic (423 meciuri în Superligă) vs FC Botoşani în campionat: 13 jocuri – 4 victorii – 4 remize – 5 înfrângeri.
  • Singurul succes reuşit Rednic în deplasare s-a consemnat pe 27 februarie 2015, FC Botoşani-Petrolul 0-1.
  • Liviu Ciobotariu (250 jocuri în campionat) vs UTA pe prima scenă: 8 jocuri – 3 victorii – 4 remize – 1 înfrângere (22 august 2021, UTA-FC Voluntari 2-0)

Meci frumos in care ambele echipe au mizat pe cartea atacului, castigat pe merit de catre Botosani, care a fost per total echipa mai buna. Arbitrul i-a ciupit pe cei de la Botosani pe intreg parcursul partidei, judecand marea majoritate a fazelor discutabile in favoarea Utei si prelungind partida cu aproape 10 minute, cu toate ca e adevarat si ca l-a iertat pe Seroni de un cartonas galben pe final de meci. Una peste alta, cinste invingatorilor si felicitari ambelor echipe care au contribuit la un meci care a meritat urmarit la televizor.