CUPA ROMANIEI | ISTORIA S-A REPETAT! Luceafarul a invins din nou pe CSM Pascani la penalty-uri (6-5)

Castigatoarea Cupei Romaniei – Faza Judeteana a reusit un meci nebun in Faza I a Cupei Romaniei Timisoreana impotriva celor de la CSM Pascani, echipa pe care au eliminat-o la loviturile de departajare, la fel ca in urma cu 4 ani, atunci cand “luceferii” castigau cu 8-6.

Astazi istoria s-a repetat. Fara Catalin Chirila pe banca, plecat in concediu in Bulgaria, Luceafarul a fost condusa de antrenorul celor de la AS Roma, Daniel Schiopu, care a incercat sa-i aseze cat mai bine in teren pe “luceferi”.

Pascanenii au inscris primii in minutul 24, cand Nitescu l-am invins pe Florin Purceac, insa Marian Vasilachi a dus meciul in prelungiri cu un euro-gol reusit din lovitura libera in minutul 50. Dupa 1-1 in timpul regulamentar, gazdele au deschis scorul in prelungiri prin Adrian Cardas care a sutat peste portar din lateral dreapta. In minutul 104, Maftei suteaza la poarta, balonul este deviat de Ionut Vasilachi si intra in plasa, tabela aratand 2-2.

La lovitura de departajare gazdele s-au impus cu 4-3, dupa ce doi pascaneni, dar si Marian Vasilachi au ratat. Cel mai spectaculos gol a fost reusit de Cosmin Matei care l-a invins pe portarul pascanenilor cu o scarita.