BRASOV CUP | Botosaniul invinge pe Tg. Mures si la juniori! CSS-ul s-a impus cu 3-1 pe stadionul Precizia din Sacele – GALERIE FOTO

Dupa ce FC Botosani s-a impus cu scorul de 2-1 in fata celor de la Tg. Mures in amicalul din aceasta dimineata, elevii lui Daniel Schiopu au invins si ei pe cei de la Tg. Mures cu scorul de 3-1 in derby-ul grupei C al turneului Brasov Junior’s Cup.

Partida a avut loc pe un fost stadion divizinar B, in Sacele, acolo unde in urma cu cativa ani, FC Botosani lupta cu Precizia in Liga a II-a.  Cu doua victorii in primele partide si cu un adversar care in primul meci a invins cu scorul de 6-0 pe Corona Brasov, CSS Botosani U16 a inceput partida in forta fiind foarte decisi sa ia toate cele trei puncte.

Prima mare ocazie de gol a avut loc in minutul 11, atunci cand Andrei Burlacu a patruns in careu, a fost faultat de un fundas al oaspetilor, iar centralul a dictat penalty, a doua lovitura de pedeapsa in ultimele doua meciuri. La fel ca in meciul de ieri cu ucrainienii, botosanenii au ratat lovitura de la 11 m, de aceasta data prin capitanul Andrei Apetroae. In minutul 14, Dan Miculaiciuc prinde o torpila de la 30 m, insa portarul celor de la Tg Mures a respins spectaculos in corner. Vine minutul 17, cand CSS Botosani deschide scorul prin Nicorici, cel care a inscris frumos dupa ce Burlacu i-a pasat decisiv in fata portii.

In repriza a doua cei care au controlat jocul au fost tot botosanenii, atacantul Andrei Burlacu inscriind pentru 2-0 cu un euro-gol, sut de la 18 m, balonul asezandu-se fix in vinclul portii adversarilor. Acelasi Burlacu a fost pasator (la fel ca la primul gol) si la golul de 3-0 marcat de capitanul Andrei Apetroe, care a sutat puternic din interiorul careului. Cu 8 minute inainte de final, oaspetii au reusit sa inscrie golul de onoare, scorul final fiind de 3-1.

In urma acestui rezultat, botosanenii ocupa primul loc in grupa cu 9 puncte si cu un golaveraj de 9-1. Urmatorul meci al celor de la CSS Botosani U16 va avea loc la ora 18:00 cu cei de la Corona Brasov.