NATIONALA | România debutează cu dreptul în preliminariile pentru CM 2014, cîştigînd cu 2-0 în Estonia

România a debutat astăzi în preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2014, la Tallinn, cu o victorie în faţa Estoniei, scor 2-0.

Elevii lui Victor Piţurcă au bifat primele trei puncte din cele şase propuse din dubla cu Estonia şi Andorra. După o primă repriză mai echilibrată, “tricolorii” au tranşat în partea a doua soarta meciului.

Perechea Marica – Torje a fost motorul echipei, vîrful lui Schalke servindu-l perfect în minutul 55 pe mijlocaşul celor de la Granada. Torje i-a întors serviciul 20 de minute mai tîrziu cînd i-a pasat excelent pe culoar la golul de 2-0.

România începe grupa cu 3 puncte, iar marţi va evolua pe Naţional Arena în faţa Andorrei.

Echipele de start:

ESTONIA: Pareiko – Jaager, Morozov, Klavan, Teniste – Dmitrijev, Vassiljev, Vunk – Puri, Ojamaa, Oper
Rezerve: Kotenko, Kruglov, Rahn, Sisov, Barengrub, Lindpere, Kink, Saag, Purje, Mosnikov, Voskoboinikov

ROMÂNIA: Lobonţ – Măţel, Chiricheş, D. Goian, Raţ – C. Lazăr, Bourceanu – Torje, Grozav, Tănase – Marica
Rezerve:Tătăruşanu, Luchin, Ad. Popa, Rusescu, Voiculeţ, Găman, M. Niculae, Pintilii, Maxim, Dr. Grigore, Sălăgeanu