LIGA 1 | Prima victorie pentru Gloria Bistrita. 1-0 in fata celor de la CSMS Iasi

Gloria Bistrita a inregistrat, vineri seara, prima victorie in actualul sezon al Ligii 1, impunandu-se cu 1-0 in meciul disputat, pe teren propriu, cu CSMS Iasi, in etapa a saptea.

Dupa un start de meci ezitant, in care niciuna dintre cele doua formatii n-au pus in pericol poarta adversa, gazdele au bifat prima ocazie in minutul 34, cand Curtuius a scapat singur cu Irimia, iar goalkeeperul oaspetilor a respins in bara.

Acelasi Curtuius a ratat poarta din sase metri doua minute mai tarziu, iar prima repriza s-a incheiat fara modificari pe tabela.

Unicul gol al partidei a fost marcat in minutul 81, Florin Bratu invingandu-l pe Irimia cu o lovitura de cap din careu pentru a duce toate cele trei puncte in contul bistritenilor.

In urma acestui succes, primul din actuala stagiune, Gloria Bistrita a parasit ultima pozitie a clasamentului, urcand pana pe locul 14 cu cinci puncte. De cealalta parte, CSMS Iasi devine codasa ierarhiei, avand numai doua puncte dupa sapte partide.

Gloria Bistrita: Dolha – Peteleu, Tudose, Kanon, Cafasso – Anton, Romario – Ayza, Predescu, Markisio – Curtuius;
Rezerve: Bota – Layo, Bratu, Feher, Zahiri, Reano, Enescu;
Antrenor: Nicolae Manea;

CSMS Iasi: Irimia – Cretu, Tincu, Mitrea, Vladu – Milea – Keita, Ionescu, Tudor, Onofras, Patulea;
Rezerve: Lungu – Avramia, Ciucur, Herghelegiu, Straton, Petrovici, Nalati;
Antrenor: Liviu Ciobotariu.