Important

POLITICA | Guvernul trimite astăzi la CCR listele electorale actualizate!

Scandalul listelor electorale a ajuns în ultima fază. Guvernul va trimite astăzi la Curtea Constituţională listele electorale permanente actualizate, judecătorii urmând să se întrunească marţi pentru a lua o decizie privind validarea sau invalidarea referendumului din 29 iulie. Premierul  Victor Ponta a declarat că Executivul trimite la Curte “cifrele” bazate pe “documente”, exact cum magistraţii au cerut.

Victor Ponta a declarat luni că Executivul va transmite CCR în cursul zilei “exact ce ne-a cerut: numărul de persoane.”

“Sunt cifre, bazate strict pe documente. Exact cum ne-a cerut CCR. În rest, Curtea Constituţională va decide. Toate cifrele care vor fi transmise către CCR nu sunt inventate sau calculate de noi, sunt cifre bazate pe documente”, a precizat Ponta.

Potrivit unor surse guvernamentale, aproape un milion de persoane sunt în plus pe listele electorale permanente.

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Mircea Duşa, a declarat, sâmbătă, că acţiunea de strângere a datelor din teritoriu necesare pentru documentele cerute de Curtea Constituţională, în legătură cu referendumul, va continua până luni, când se speră că aceasta va fi finalizată.

Duşa a mai declarat că Ministerul de Interne nu operează în listele electorale permanente, ci doar va trimite Curţii Constituţionale o evaluare complexă a diferitelor categorii de persoane care trebuiau radiate din liste până la termenul de referinţă. Potrivit lui Duşa, ministerul va transmite Curţii situaţia diferitelor categorii de persoane care trebuiau radiate, respectiv persoane decedate, cele şi-au schimbat domiciliul şi cele care şi-au pierdut drepturile electorale, CCR urmând să decidă dacă aceste informaţii îi sunt de folos sau nu în luarea deciziei.

Ministrul delegat pentru Administraţie, Radu Stroe, a declarat că datele primite din teritoriu privind listele electorale permanente sunt de natură să răstoarne situaţia de la Curtea Constituţională, care urmează să ia o decizie privind validarea sau invalidarea referendumului din 29 iulie.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

You cannot copy content of this page