Liga 1Sport

SPORT | FC Botoşani a pierdut amicalul cu FC Tiraspol

FC Botoşani a pierdut primul meci amical de la reunire, meci disputat în Republica Moldova cu FC Tiraspol.

Cele două reprize au fost diametral opuse, atât ca joc, cât şi ca scor. Roş-alb-albaştrii au deschis scorul prin Vaşvari în minutul 23 printr-o nouă execuţie spectaculoasă şi şi-au păstrat avantajul până la pauză. În repriza a doua gazdele au întors însă meciul, au marcat de trei ori. In minutul 63, Prosmotrovy egaleaza, dupa ce intrase pe teren in minutul 62, pentru ca in minutul 75, tot el sa o aduca pe Tiraspol in avanataj. In minutul 77 , Rebenzha puncteaza pentru 3-1, stabilind astfel scorul final.

În partida cu FC Tiraspol, pentru FC Botoșani a debutat și fundașul dreapta Sergiu Homei, primul transfer făcut de botoșăneni în aceasta vară.

FC Tiraspol este vicecampioana Republicii Moldova terminând  Divizia Naţională la 15 puncte diferenţă de campioana Sheriff.

FC Botosani a început meciul cu:

Curileac – Patache, Oltean, Ghinga, Acsinte – Codoban, Croitoru, Vasvari, Fulop – Hadnagy si Vraciu.

Schimbari:

Min 46` – Atudorei <-> Ghinga
Min 46`  – M. Bordianu <-> Codoban
Min 46` – V. Bordeanu <-> Acsinte
Min 46` – Tincu <-> Oltean
Min 46`  – Grumezescu <-> Hadnagy
Min 60` – Homei <-> Patache
Min 68` – Juncanaru <-> Fulop
Min 75` – Armand Svichi <-> Vraciu
Min 75` – Scutelnicu <-> Vasvari